Duży wybór sprzętu elektronicznego na rynku w obecnych czasach to standard. Jest to niewątpliwie plus rozwijających się technologi. Jednak w chwili, gdy stajemy przed wyborem laptopa może się okazać, że szeroka gama produktów utrudnia nam podjęcie decyzji. Na pierwszy rzut oka zwracamy oczywiście uwagę na wygląd zewnętrzny sprzętu, warto jednak zastanowić się również nad parametrami, na które część użytkowników nie zwraca początkowo uwagi.

Matryca to element laptopa na który szczególnie warto zwrócić uwagę, jeśli nastawiamy się na długie godziny pracy przy laptopie. W zależności od rodzaju matrycy możemy spodziewać się m. in. różnej jakości obrazu pod różnymi kątami. Jest to szczególnie istotne dla osób pracujących na laptopie w różnych warunkach, np. w podróży. Warto również zwrócić uwagę na to, czy matryca jest błyszcząca czy matowa. Drugi rodzaj matrycy charakteryzuje się dobrą jakością obrazu nawet przy dużym nasłonecznieniu oraz tym, że mniej męczy oczy użytkownika. Dlatego, jeśli laptop ma służyć do wielogodzinnej pracy, warto zdecydować się na droższą matrycę matową i oszczędzać wzrok. Matryca błyszcząca to dobry wybór dla osób, które planują na laptopie oglądać filmy czy przeglądać zdjęcia ze względu na nasycone kolory. Nie należy jednak mylić tego typu zastosowań z pracą np. w charakterze grafika. Ciężko mówić o dobrym odwzorowaniu kolorów na tego rodzaju matrycy. Mimo nasyconych kolorów można spodziewać się, że będą one nieco zniekształcone ze względu na podwyższony kontrast.

Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę jest dysk twardy. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje dysków: HDD i SSD. W przypadku tego drugiego typu musimy liczyć się z wyższą ceną, ale w zamian otrzymujemy zdecydowanie wyższy komfort korzystania z laptopa. Jest on szybszy i, co istotne dla osób podróżujących ze sprzętem, odporniejszy na wstrząsy. Najdroższym dyskiem będzie dysk SSD o dużej pojemności, najtańszym będzie HDD o małej pojemności. W zależności od naszych potrzeb warto zastanowić się, do jakich celów będzie nam służył laptop i ile danych mamy zamiar na nim przechowywać. Dzięki temu unikniemy nieudanego zakupu oraz ewentualnego przepłacenia, jeśli laptop miałby służyć tylko do okazjonalnego korzystania w domu.

Jedną z problematycznych kwestii podczas korzystania z laptopa jest ilość portów USB. Nawet w przypadku osób korzystających z laptopa tylko do przeglądania stron internetowych, sprawdzania poczty czy innych podstawowych funkcji, zbyt mała ilość portów lub ich złe rozmieszczenie może okazać się kłopotliwe. Porty USB są wykorzystywane nie tylko do korzystania z nośników pamięci takich jak pen drive, ale również do podłączenia myszy czy dodatkowej klawiatury. Często są również wykorzystywane do podpinania takich urządzeń jak telefony, tablety czy czytniki e-booków. W takim wypadku dobrze jest mieć więcej niż dwa porty USB. Warto również pamiętać o tym, że fantazyjne kształty pen-drivów często uniemożliwiają podpięcie jakiegokolwiek innego urządzenia jednocześnie, jeżeli dwa porty są umiejscowione zbyt blisko siebie. Istotna jest również wersja portów – najkorzystniejszą dla użytkownika jest wersja 3.0. Poza portami USB warto jest również zwrócić uwagę na takie elementy, jak np. wyjście HDMI (jeśli korzystamy z dodatkowego monitora).

Ostatnim omówionym tutaj elementem na który warto zwrócić uwagę jest bateria. Więcej o żywotności baterii możesz przeczytać w tym artykule. Jeśli laptop ma służyć do pracy w miejscach, w których niemożliwe będzie podłączenie sprzętu do prądu, bateria musi mieć długą żywotność. Jeśli laptop będzie używany najczęściej w domu, nie ma potrzeby kupować sprzętu z długo wytrzymującą baterią i wydawać na nią dodatkowe pieniądze.

Warto pamiętać, aby jeszcze przed poszukiwaniami laptopa odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego będę wykorzystywał ten sprzęt? Jeśli prawidłowo zdefiniujemy swoje potrzeby i zapoznamy się z ofertą dostępną na rynku, możemy być pewni, że wybierzemy sprzęt spełniający nasze wymagania i nie przepłacimy.