Awarie różnych części komputera przydarzają się każdemu. Niezależnie od jakości czy stopnia zużycia sprzętu mogą nam się przytrafić różnego rodzaju usterki. Z częścią z nich poradzi sobie nawet osoba nie znająca się na sprzęcie, a część z nich wymaga pomocy ze strony serwisu nawet w przypadku osób mających doświadczenie w kwestii naprawy komputera. Poniżej prezentujemy listę 5 najczęściej spotykanych awarii, których diagnoza nie powinna sprawić problemu nawet laikowi.

Awaria zasilacza
W przypadku nieudanej próby włączenia komputera (brak oznak takich jak sygnały dźwiękowe, działające wiatraczki itp) pierwsze, co przychodzi na myśl laikowi to awaria zasilacza. Niestety, zdarza się, że jest to problem z płytą główną, ponieważ usterka tej części daje bardzo podobne objawy. Aby nie wyrządzić większych szkód w naszym sprzęcie, warto upewnić się który element komputera uległ uszkodzeniu. W celu stwierdzenia, czy problem leży po stronie zasilacza czy płyty głównej, warto zastosować jeden z następujących sposobów. Jednoznacznym sygnałem, że zasilacz musi zostać wymieniony, jest charakterystyczny zapach spalenizny wydobywający się z otworu wentylacyjnego. Jest to znak, że zasilacz przepalił się i to po jego stronie leży problem. Jeśli nie wyczuwamy zapachu spalenizny, warto sprawdzić, jak komputer zareaguje na podmianę zasilacza. Wystarczy podpiąć zasilacz z innego, działającego komputera. Jeśli sprzęt zadziała oznacza to, że należy wymienić zasilacz. Jeśli nie, należy szukać problemu gdzie indziej.
Wymiana zasilacza to zazwyczaj koszt nieprzekraczający 50zł. Do tego należy oczywiście doliczyć koszt samego urządzenia – jego cena jest uzależniona od parametrów.
Pamięć operacyjna RAM
Awaria pamięci RAM najczęściej objawia się w bardzo charakterystyczny sposób: próba uruchomienia komputera kończy się na chwilowym włączeniu się sprzętu, po czym następują krótkie, piszczące sygnały dźwiękowe. Następnie komputer wyłącza się, a każda kolejna próba włączenia sprzętu kończy się w ten sam sposób. Aby upewnić się, czy problem stanowi sama kość RAM czy może przyczyną awarii jest gniazdo, wystarczy wyjąć kość RAM i przełożyć ją do innego gniazda. Jeśli komputer włączy się będzie to oznaczało problem z gniazdem. Jeśli nie, winna jest kość RAM. Jeżeli posiadamy kilka kości RAM, problem może stanowić tylko jedna z nich – aby zlokalizować źródło problemu, wystarczy wyjąć jedną z kości, pozamieniać je miejscami lub wyjmować każdą po kolei i monitorować zachowanie sprzętu.
Wymiana pamięci operacyjnej RAM to raczej prosta naprawa, z którą poradzi sobie większość osób nie mających zaawansowanej wiedzy na temat komputerów dzięki poradnikom dostępnym w sieci. W przypadku obaw związanych z tego rodzaju naprawą, cena za wymianę w serwisie nie przekracza zazwyczaj 50zł. Cena pamięci RAM jest uzależniona od jej parametrów.
Karta graficzna
Najpopularniejszym objawem problemów z kartą graficzną jest uruchomienie się komputera przy braku obrazu wyświetlającego się na monitorze. Często kłopoty z kartą graficzną są spowodowane błędnym podłączeniem monitora do komputera lub niedokładne umieszczenie karty w płycie głównej. Jeśli upewnimy się, że monitor jest podłączony prawidłowo a karta graficzna jest na swoim miejscu, najlepiej od razu udać się do serwisu. Zazwyczaj usterki związane z kartą graficzną są na tyle poważne, że najlepiej jest zlecić ich naprawę specjalistom.
Płyta główna
Problem z płytą główną objawia się brakiem możliwości uruchomienia komputera. Jeżeli stwierdzimy, że problem nie leży po stronie zasilacza, warto skupić się na płycie głównej. Niestety, płyta główna to element komputera, którego raczej się nie naprawia, dlatego najlepiej od razu zanieść uszkodzony sprzęt do serwisu. Sposobem na stwierdzenie, czy płyta główna została uszkodzona jest odłączenie od niej wszystkich podzespołów poza procesorem, pamięcią RAM i kartą graficzną. Jeśli komuter w dalszym ciągu nie reaguje na próbę włączenia mamy pewność, że problem leży w jednym z tych trzech elementów. Biorąc pod uwagę wcześniej opisane problemy łatwo zauważyć, że w tym wypadku to właśnie płyta główna jest najprawdopodobniej uszkodzona.
Przegrzewanie się podzespołów
Dość często występujący problem i raczej łatwy w zdiagnozowaniu – przejawia się głośną pracą wiatraczków wentylacyjnych podczas pracy komputera aż do wyłączenia się sprzętu. Najprostszym i stosunkowo tanim rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowego wentylatora, który powinien znajdować się z tyłu komputera i być podłączony do płyty głównej. Cena zależy od parametrów oraz marki wentylatora.

Jeśli borykasz się z którymkolwiek z problemów opisanych powyżej, zapraszamy do przesłania zgłoszenia do Serwis Laptopa. Nasi wykwalifikowani specjaliści dołożą wszelkich starań, aby dokonać profesjonalnej naprawy Twojego sprzętu w jak najkrótszym czasie.